Az alábbi recept a köles miatt mondhatni nem éppen hagyományos étel, azonban a rendkívüli élettani hatásai miatt próbáltam egy olyan ételt elkészíteni, amelyet a család férfitagjai is szívesen elfogyasztanak és ezzel az egészségükért is tesznek.
Habár egy jó kis pörkölttel még nem veszi fel a versenyt, de eddig mindannyiszor kiürült a tepsi az ebéd végére. :)
Jó étvágyat kívánok hozzá!
Kocsó Viktória (Vik)
Hozzávalók
- 25 dkg köles
- 50 dkg túró
- 3 közepes fej vöröshagyma
- 5 gerezd fokhagyma
- 3 szál közepes sárgarépa gyökér
- 15-20 dkg teljes kiőrlésű bioliszt (a Sparban szoktam biolisztet vásárolni)
- 4 db tojás
- 25 dkg bacon vagy húsos szalonna, de akár főtt füstölt császárszalonna is lehet
- 2 nagy "pohár" tejföl (egy műanyagpohár 375-450 gr-os általában a kereskedelmi forgalomban, a 450 gr-os tejfölöket szoktam venni, tehát ehhez viszonyítsatok)
- 30 dkg füstöl gouda sajt (vagy Karaván, ha nincs gouda)
- fél csomó snidling
- fél csomó petrezselyem zöldje
A fenti hozzávalókból kb. 4 főre való könnyű második fogást tálalhatunk az asztalra.
A kölest kétféleképpen szoktam megfőzni.
A legjobb, ha előre egy fél napra beáztatom annyi vízbe ami ellepi és így 1,5-szeres mennyiségű vízben megfőzöm. Miután lekapcsoltam alatta a lángot, még a fedőt az edényen hagyom.
Ha előzetesen nem áztatom be, akkor a leöblített kölest 2-szeres mennyiségű vízben max. 15 percig főzzük a forrástól számítva.
Ne főzzük túl puhára, mert szétmállik a gombócban!
A legjobb, ha előre egy fél napra beáztatom annyi vízbe ami ellepi és így 1,5-szeres mennyiségű vízben megfőzöm. Miután lekapcsoltam alatta a lángot, még a fedőt az edényen hagyom.
Ha előzetesen nem áztatom be, akkor a leöblített kölest 2-szeres mennyiségű vízben max. 15 percig főzzük a forrástól számítva.
Ne főzzük túl puhára, mert szétmállik a gombócban!
Amíg a köles megfő, megpucoljuk és felaprítjuk a hagymákat. A fél centis csíkokra vágott szalonnát elkezdjük lassú tűzön megpirítani. Amikor, már kicsit megpirult és kezd üveges lenni, hozzáadjuk a hagymát és megpároljuk, aztán kicsit a hagymát is megpirítjuk. Miután már kikapcsoltuk alatta a tűzhelyet, megvárjuk míg langyosra hűl és beletördeljük a túrót és óvatosan átforgatjuk a hagymás szalonnában.
A kihűlt kölesbe belereszeljük a sárgarépát és a sajt felét, majd hozzáadjuk a túrós, szalonnás hagymát. Hozzáadunk fél pohár tejfölt, aztán beleszórjuk a lisztet. Annyi lisztet tegyünk hozzá, hogy félkemény gombócokat tudjuk formázni.
Az apróra vágott snidlinget és petrezselymet a maradék 1,5 pohárnyi tejfölbe, kis sóval, ételízesítővel ízesítjük.
Egy magas szélű kb. 20*30 cm-es tepsiben elhelyezzük a gombócokat úgy, hogy 1,5 cm-re legyenek egymástól.
1-1 "púpos" evőkanálnyi tejföllel "nyakon öntjük" a gombócokat és ráreszeljük a maradék sajtot egy nagy lyukú reszelővel.
Közepes fokozaton addig sütjük, amíg a sajt meg nem pirul a gombócok tetején. Ügyeljünk arra, hogy a tepsi oldalában ne égjen meg a sajtos tejföl!
Tálaláskor a maradék tejföllel ugyancsak 1-1 kanálnyit a gombócok nyakára öntünk.
A köles élettani hatásai:
A lúgosító étrend alapeleme.
Gyulladáscsökkentő, szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét.
Sok szilíciumot tartalmaz, ami a szervezet védekező képességét fokozza. Tartalmaz még nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és vasat, ill. B karotint, B1 és B2 vitamint.
A köles az egyetlen gabonaféle, amely teljes értékű fehérjék mellett 7 aminosavat tartalmaz és lúgos kémhatású, ezért különösen alkalmas betegeknek és növésben levő fiataloknak, gyermekeknek.
Kovasav tartalmának köszönhetően a bőrt rugalmassá, a hajat fényessé, a fogakat, körmöket erőssé teszi, könnyen emészthető.
Magas a fűtőértéke, sok szerves sót és rostanyagot tartalmaz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése